nowoczesne-sposoby-na-przechowywanie-gazu

Nowoczesne sposoby na przechowywanie gazu – co można zmienić?

W zakresie nowoczesnego przechowywania gazu ziemnego należy zadać sobie pytanie dotyczące przede wszystkim dwóch rzeczy- kwestii bezpieczeństwa, efektywności oraz niskiej ceny. Obecne metody magazynowania gazu ziemnego oraz poszczególnych frakcji pozyskiwanych z gazu ziemnego mogą być nieefektywne i generować wysokie koszty – jak więc można usprawnić proces przechowywania surowców naturalnych?

Wielu specjalistów z zakresu energetyki zgodnie przyznaje, iż bardzo ważne w procesie, jakim jest magazynowanie gazu płynnego pozostaje zachowanie z jednej strony wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz maksymalizacja pojemności magazynów, które znajdują się na terenie polski. W zakresie wielkopowierzchniowych budynków najczęściej spotykamy się z wybieraniem starszych rozwiązań, które pierwotnie opracowane zostały np. dla przechowywania klasycznego gazu ziemnego. Niestety, ale gazy w formie płynnej wymagają nieco odmiennych warunków przechowywania oraz reżimu bezpieczeństwa.

 

Najpopularniejsze frakcje gazów ciekłych

Chyba najpopularniejszym rodzajem gazu o pochodzeniu naturalnym i strukturze węglowodorowej jest LPG, który stanowi użytkowe i bardzo popularne paliwo w samochodach benzynowych. Sposób przechowywania ciekłego gazu wymaga w zasadzie jednego dla skuteczności i bezpieczeństwa – bardzo wysokiego ciśnienia. Potrzebne jest ono do skroplenia, a taki sposób na magazynowanie propanu gwarantuje wysoką pojemność i efektywność przechowywania. Estymacje dotyczące modyfikacji klasycznych gazów do formy ciekłej – w szczególności kosztów tej procedury wymagają efektywności energetycznej. Niestety, ale przy wysokich kosztach energii elektrycznej zoptymalizowanie technik przechowywania surowców naturalnych będzie nad wyraz trudne.

Nowe szanse dla polskiego gazownictwa

Obecnie Polska stara się stawiać na niezależność energetyczną oraz dywersyfikację źródeł pozyskiwania gazu, ropy naftowej, węgla i wielu innych strategicznych surowców. Wdrożenie systemu gazoportów powinno istotnie ograniczyć hegemonię Federacji Rosyjskiej, szczególnie, że nowoczesne metody pozwalają na magazynowanie butanu w bardzo efektywny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *