rozwoj-miasta

Budżety partycypacyjne – rola i znaczenie w rozwijaniu miasta

Jedną z ważniejszych rzeczy we wspieraniu rozwoju i aktywności społeczeństwa obywatelskiego są miejskie budżety partycypacyjne. Co rok większe polskie miasta starają się wygospodarować środki w budżecie, nad których przeznaczeniem mogą głosować mieszkańcy miasta.

Drogą tych inwestycji powstały place zabaw, parki, altany, stoliki i wiele innych obiektów użyteczności publicznej – głównie dla niewielkich wspólnot sąsiedzkich i odwiedzających parki i skwery.

W jakich zakupach najczęściej partycypują mieszkańcy?

Analizując wnioski, które były zaakceptowane przez miejskie komisje ds. budżetu partycypacyjnego oraz rady gminy można wyróżnić najczęściej występujące we wnioskach obiekty infrastruktury miejskiej:
Ławki i altany,
Place zabaw,
Siłownie na świeżym powietrzu,
Stoły miejskie,
Oświetlenie ulic, skwerów i parków,
Chodniki i remonty jezdni,

  • Malowanie przejść dla pieszych i tworzenie wysepek.

    Są to najczęściej finansowane przez miasta obiekty infrastrukturalne. Dużym plusem budżetu partycypacyjnego jest fakt, iż to mieszkańcy wskazują najpilniejsze potrzeby, które mogą być sfinansowane przez urząd gminy. Do tego należy zwrócić uwagę na rosnącą odpowiedzialność za mienie publiczne oraz środki publiczne – wreszcie mieszkańcy miast mogą czuć się realnymi gospodarzami swojej miejscowości.

Więcej stołów w przestrzeni miejskiej!

Wiele ławek na skwerach, przy obiektach kulturalnych i w parkach wzbogacanych jest dodatkowo o specjalne, przymocowane mocno do gruntu i odporne na akty wandalizmu stoły metalowe. Atmosfera wspólnego stołu zachęca odwiedzających i przechodniów do wypoczynku, zjedzenia drugiego śniadania, pracy na świeżym powietrzu, czy też wspólnej rozmowy z kimkolwiek. Stoły w parkach pozwalają uatrakcyjnić przestrzeń publiczną, zoptymalizować ją względem potrzeb użytkowników terenów zielonych oraz umożliwić jednocześnie stworzenie np. zaplecza kulinarnego pod postacią targów śniadaniowych, zlotów Foodtrucków lub innych eventów okresowych. Jak widać, miejskie inwestycje w niby-potoczną infrastrukturę przynoszą wiele korzyści dla wszystkich mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *