olej-przemysl

Jakie zastosowanie mają oleje w przemyśle?

Rodzajów produktów naftowych stosowanych w przemyśle jest naprawdę bardzo wiele. De facto całość współczesnego przemysłu opiera się o urządzenia automatyczne – tak więc nie ma możliwości, aby urządzenia te pracowały bez właściwych substancji smarujących, transmitujących ciśnienie lub przenoszących ciepło.

Takie są właśnie podstawowe właściwości środków stosowanych aktualnie w przemyśle. Nowoczesne oleje dla przemysłu tworzone są praktycznie we wszystkich nowoczesnych rafineriach. Dzięki zdobyczom technologicznym możliwe jest bardzo efektywne ich produkowanie i stworzenie idealnych komponentów, które dostosowane są do poszczególnych typów urządzeń mechanicznych.

Jakie są podstawowe rodzaje olejów stosowanych w przemyśle?

Do elementarnych typów olejów stosowanych we współczesnym przemyśle trzeba zaliczyć przede wszystkim oleje dla przemysłu wykorzystującego maszyny. Tak więc w tej grupie znajdują się wszelkie oleje przekładniowe, oleje pneumatyczne, oleje specjalne np. służące do hartowania lub do obróbki skrawaniem. Również wyróżnić można oleje, których głównym zadaniem jest przenoszenie ciepła do określonego wymiennika.

Właściwie wszystkie oleje przemysłowe są produktami rafinacji ropy naftowej. Ta grupa jest również określana mianem olejów mineralnych. Stopniowy rozwój technologii chemicznych przyczynia się do stopniowego wypierania klasycznych, mineralnych mieszanek przez związki całkowicie syntetyczne, których parametry można dowolnie modyfikować.

Najważniejsze parametry oleju z punktu widzenia przemysłu

Każdy olej dla przemysłu ma swoiste właściwości, które są pożądane w określonym zastosowaniu. Do najważniejszych z nich zaliczyć należy bez wątpienia lepkość, temperaturę wrzenia, zapłonu oraz współczynniki ściśliwości, przylegania oraz wielkość drobin oleju. Są to parametry istotne z punktu widzenia dostosowania oleju do określonego rodzaju maszyn, jak również dla zachowania bezpieczeństwa eksploatacji urządzeń wykorzystujących olej do swojej pracy. Widać tutaj, jak bardzo uzależniony jest przemysł od stosowania olejów, smarów i innych produktów pierwotnie wywodzących się z rafinacji ropy naftowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *