rodzaje-asfaltow

Rodzaje asfaltów

Asfalt czym jest wszyscy wiemy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, z czego taka mieszanina się składa i jakie są jej rodzaje. Tymczasem nawet na jednej drodze, która była często naprawiana, możemy mieć go kilka rodzajów.

To jednak zdarza się rzadko, bo zwykle zarządy dróg starają się by mieszanina była możliwie podobna do tych, które wcześniej stosowano na danej drodze, a dostawcy asfaltu dbają by te parametry były możliwie najlepiej odwzorowane. Dzięki temu nie ma takich sytuacji, że jadąc szybko nagle koła dostają się na inny rodzaj nawierzchni, co może być zaskoczeniem dla kierowcy, doprowadzić do poślizgu, a nawet groźnego w skutkach wypadku.

Asfalty stosowane na drogach krajowych i autostradach, które przenoszą duże natężenie ruchu ciężkiego, wykonane są już z innych rodzajów substancji, tak by podnieść ich odporność na przenoszenie dużych mas – po więcej sprawdź na http://www.onico-bitumen.pl/. Nierzadko stosuje się tutaj specjalny asfalt modyfikowany, który jest bardzo trwały, ponieważ naprawy dróg krajowych są o wiele trudniejsze. Nie zawsze można wyznaczyć objazd, a gdy droga jest wąska trzeba stosować ruch wahadłowy.

Podobny rodzaj nawierzchni można też stosować w miastach, ale nie robi się tego głównie ze względu na cenę i łatwość naprawy nawierzchni. Jeśli jednak przez obszar miejski przebiega droga o dużym natężeniu ruchu ciężkiego, asfalt drogowy również musi być dostosowany do takiego rodzaju obciążenia. Co więcej, jeżeli zdarzają się częste korki, to pojazdy ciężarowe naciskają na konkretne miejsca nawierzchni punktowo, co przy wysokiej temperaturze może tworzyć zapadliny – to również nie powinno mieć miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *