budowa mostu

Dobry geotechnik, czyli kto?

Jeżeli poszukujemy geotechnika, lepiej korzystać ze sprawdzonych źródeł (jak np. Instytut Techniki Budowlanej). W końcu chodzi tu o bezpieczeństwo naszych prac budowlanych. Skorzystanie z takiej usługi to zazwyczaj koszt rzędu kilku tysięcy złotych (najdroższe oferty nie przekraczają dziesięciu tysięcy), przy czym wszystko zależy od gruntu. Jeżeli nasz grunt jest różnorodny i wymagający, badania będą droższe.

Budownictwo inżynieryjne to zazwyczaj drogie inwestycje, dlatego badania geotechniczne należy zrobić jeszcze przed kupnem danej działki. W przeciwnym bowiem razie może dojść do sytuacji, w której – już po zakupieniu terenu – dowiemy się, że podpiwniczenie naszego obiektu nie może zostać wykonane. Oczywiście z usług geotechnika można (i należy!) korzystać również na kolejnych etapach budowy, jak np. etap robienia wykopu pod fundament. Więcej o geotechnice znajdziecie także na: www.titan.com.pl/geotechnika.

Zwieńczeniem pracy geotechników są wystawiane przez nich opinie. W przypadku większych przedsięwzięć – zwłaszcza z zakresu wspomnianego już budownictwa inżynieryjnego – są one niezbędne do uzyskania pozwolenia budowlanego. To samo tyczy się obiektów mniejszych, ale osadzonych na trudnym terenie. Jeżeli jednak budujemy zwykły domek jednorodzinny na gruncie o niezbyt skomplikowanej i wymagającej strukturze geologicznej, nie musimy się obawiać – w naszym przypadku pozwolenie nie będzie wymagane (a przynajmniej nie powinno być).

Pamiętajmy jednak, że jeżeli już na takie usługi się zdecydujemy, należy upewnić się, czy dany geotechnik ma odpowiednie uprawnienia i doświadczenie. Jak bowiem wspomnieliśmy, budownictwo to duże inwestycje, dlatego nie ma tu miejsca na błędy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *