nawomikr1

Jak rozpoznać niedobory mikro i makroelementów u roślin?

Mikro i makroelementy to bardzo ważne składniki, bez których prawidłowy wzrost i rozwój roślin jest niemożliwy. Ich niedobory mogą objawiać się bardzo różnie i często bywają mylone z objawami różnych chorób grzybiczych. Warto zatem poznać główne objawy niedoboru mikro i makroelementów, by odróżnić je od chorób i móc szybko uzupełnić je odpowiednimi nawozami. Zobaczmy, na co zwracać szczególną uwagę.

Niedobory makroelementów i ich skutki

Wśród makroelementów, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin są azot, fosfor, potas, magnez oraz wapń. Zbyt niski poziom azotu może objawiać się spowolnieniem wzrostu oraz problemami z odpowiednim wybarwieniem liści. Przy niedoborach azotu liście jaśnieją i żółkną, a łodygi zbyt wcześnie drewnieją. Z kolei niedobór fosforu może objawiać się znacznym spowolnieniem wzrostu roślin oraz czerwienieniem łodyg, liści i ogonków oraz sztywnieniem liści. Zbyt niski poziom fosforu powinniśmy uzupełnić szczególnie latem, bo to od jego obecności zależy kwitnienie i owocowanie.

nawozy - pod.inf

Zahamowanie wzrostu może być również objawem niedoboru potasu. Gdy tego pierwiastka brakuje następuje chloroza liści, a brzegi starszych liści brązowieją. Kłopoty z liśćmi, a więc chloroza i ich więdnięcie, są również charakterystyczne dla niedoborów magnezu. Z kolei zdeformowane liście możemy zauważyć, gdy roślinie brakuje wapnia. Brak wapnia może również oznaczać zamieranie wierzchołków wzrostu i pąków kwiatowych. Może się również objawiać w inny sposób, charakterystyczny dla danego gatunku roślin uprawnych. Na pomidorach i papryce może się bowiem pojawić tzw. sucha zgnilizna, u kapusty i sałaty pekińskiej można zauważyć brązowienie i zwijanie się zewnętrznych liści, a na jabłkach może pojawić się gorzka plamistość podskórna.

Zauważenie któregoś z powyższych objawów oznacza, że jak najszybciej powinniśmy zadbać o uzupełnienie zidentyfikowanych niedoborów makroskładników. W tym celu należy sięgnąć po odpowiednie nawozy, np. Basfoliar® 2.0 34 nawóz dolistny w płynie doskonale uzupełniający niedobory magnezu i azotu. Możemy również wybrać ADOB® PO, nawóz doglebowy w płynie, szczególnie polecany przy uprawie ziemniaków, pozwalający na uzupełnienie azotu, fosforu, magnezu i potasu oraz mikroskładników takich jak bor, miedź i siarka.

Jak objawiają się niedobory mikroskładników?

Prawidłowy rozwój roślin jest zależny nie tylko od odpowiedniego poziomu makroskładników, ale również mikroelementów, do których należą żelazo, mangan, molibden, bor i miedź. Jednym z głównych objawów związanych z ich niedoborem jest chloroza liści. Tak może się objawiać zarówno brak żelaza, jak i molibdenu czy manganu. Dodatkowo niedobór manganu może objawiać się poprzez marmurkowatość liści. W przypadku zbyt niskiego poziomu boru brzegi młodych liści żółkną i wysychają, a niedobór miedzi objawia się deformacją młodych liści i usychaniem ich końcówek.

Concentrated young woman choosing agricultural chemicals for flowers and plants in store

Concentrated young woman choosing agricultural chemicals for flowers and plants in store

Jak widać objawy niedoborów mikroskładników są bardzo do siebie podobne, dlatego warto do uzupełniania ich wykorzystać nawozy wieloskładnikowe, które uzupełnią niedobory kilku mikroelementów. Można sięgnąć po nawóz dolistny w postaci stałej ADOB® NPK Foliar 10-40-8 + mikro, który zawiera nie tylko mikroskładniki, ale również azot i fosfor lub Basfoliar® 2.0 12-4-6+S, również nawóz dolistny, ale w postaci płynnej, zawierający odpowiednią kompozycję mikroskładników oraz azot, fosfor, potas. Jeden i drugi jest bardzo dobrze rozpuszczalny w wodzie i zawierający składniki w dobrze przyswajalnych formach. Producentem wyżej wymienionych nawozów jest ADOB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *