koni2

Zasady działania urządzeń wielofunkcyjnych

Dzisiaj widok zwykłej, atramentowej drukarki na sklepowych półkach staje się powoli rzadkością. Ich miejsce zajęły bowiem wszechstronne urządzenia wielofunkcyjne, które, chociaż niewiele różnią się rozmiarami od swoich poprzedniczek, posiadają wiele dodatkowych funkcji. Podstawowy model takiego sprzętu oprócz drukowania służy także do skanowania oraz wykonywania kserokopii, a bardziej zaawansowane urządzenia mają także wbudowany moduł odpowiedzialny za faks. Jaka jest zatem zasada działania urządzeń tego typu?

Budowa urządzeń wielofunkcyjnych

To, z jakich modułów składa się urządzenie wielofunkcyjne, w dużej mierze zależy od konkretnego modelu. Rozbudowane wersje, które posiadają na przykład funkcję faksu albo moduł Wi-Fi, składają się z większej liczby części. Podstawowy model urządzenia wielofunkcyjnego składa się ze skanera, modułu druku dwustronnego oraz głowicy drukującej.

W większości urządzeń wielofunkcyjnych znajduje się skaner płaski, który w szybki i skuteczny sposób skanuje podawane do niego dokumenty w różnym rozmiarze. Zazwyczaj jednak nie przekraczają one formatu A4. Moduł druku dwustronnego natomiast odpowiada za automatyczne odwracanie kartek oraz ich drukowanie.

ud5

Sercem każdego urządzenia wielofunkcyjnego jest zaś głowica drukująca. To właśnie ona pokrywa papier tuszem, natryskując na kartkę niewielkie krople atramentu. Aby odpowiednio zadrukować papier, głowica przesuwa się w prawo i w lewo, na co pozwala jej szyna, na której się znajduje.

Działanie urządzeń wielofunkcyjnych

Działanie kombajnów jest o wiele bardziej skomplikowanym procesem niż zwykłe drukowanie. Urządzenia wielofunkcyjne korzystają bowiem z nowoczesnych technologii drukowania oraz kserowania. Sprzęty wyposażone w system drukowania laserowego posiadają bębny elektrofotograficzne, których naładowana ujemnie powierzchnia zostaje naświetlona ułożonymi w określoną wiązkę promieniami lasera. W ten sposób powstaje na nim konkretny wzór do wydrukowania. Kolejna elektroda przenosi cząsteczki tuszu na papier, drukując wybrany obraz.

dru7

Podobnie przebiega proces kserowania. Poprzedza do jednak skanowanie, do którego służy płaski, szklany skaner znajdujący się w górnej części urządzenia. Znajdujące się pod nim źródło światła oświetla dokument, a specjalistyczny czujnik odbiera i analizuje odbite promienie, przetwarzając je na konkretny obraz i przekazując go do komputera.

Funkcje urządzeń wielofunkcyjnych

Do podstawowych zadań urządzeń wielofunkcyjnych zalicza się drukowanie, skanowanie oraz kserowanie. Do wykonania skanu lub wydrukowania dokumentu należy podłączyć sprzęt do komputera albo włożyć do jego bezpośredniego czytnika kartę pamięci. Do kserowania zaś nie jest potrzebne żadne inne urządzenie, ponieważ kombajny działają też jako niezależne kopiarki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *