dr1

Technologia druku offsetowego i cyfrowego

Wynalazek ruchomych czcionek Gutenberga, dał początek współczesnemu drukowi i rozwojowi poligrafii. Technologia druku od XV wieku diametralnie się zmieniła, co pozwala nam korzystać z zasobów drukowanych bez ograniczeń.

Druk offsetowy czy cyfrowy – który wybrać?

W dużej mierze wybór zależy od tego czy dokumentów, pism, fotografii które chcemy powielić potrzebujemy „na wczoraj” czy nie spieszy nam się z realizacją zamówienia. Obie technologie mają swoje zalety. Zdecydowanie szybszą w realizacji jest technologia druku cyfrowego, natomiast technologia druku offsetowego pozwoli nam uzyskać niepowtarzalną, bardzo wysoką jakość.

Technologia druku cyfrowego- rodzaje i zastosowanie

Druk cyfrowy to najpopularniejsza i najszybsza forma wydruku dokumentów, materiałów reklamowych czy fotografii. Do drukowania dokumentów najczęściej stosowany jest druk cyfrowy lateksowy, w którym stosuje się barwniki na bazie wody. Najważniejszą cechą takiego wydruku jest zachowana ostrość obrazu. Każdy miał do czynienia z afiszami, ulotkami rozwieszanymi na słupach ogłoszeniowych czy przystankach autobusowych.

Do wydruków cyfrowych typu solwentowego lub ekosolwentowego stosuje się barwniki rozpuszczone w cykloheksannolu lub w wersji ekologicznej, kwasie mlekowym, dzięki czemu odporne są one na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Generalnie druk cyfrowy stosowany jest powszechnie do wydruków na materiałach cienkich (do 0,5 mm). Istnieje także druk cyfrowy nazywany offsetowym, ze względu na uzyskanie bardzo wysokiej jakości wydruku, przypominającej tradycyjny druk offsetowy.

dp3

Technologia druku offsetowego- jak to działa?

Aby druk offsetowy był opłacalny, potrzebne są duże nakłady, przynajmniej 100 sztuk. Druk offsetowy to rodzaj druku przemysłowego, gdzie obraz przenoszony jest z płaskiej formy, aluminiowej matrycy, poprzez odbicie na bębnie pokrytym gumą na papier. Druk offsetowy dzielimy według rodzajów na arkuszowy i zwojowy. Ten drugi wykorzystywany jest przy wydruku nakładów gazet i czasopism. Natomiast druk offsetowy arkuszowy stosuje się dla wydruków materiałów reklamowych, tj. ulotki, plakaty, katalogi czy gazetki promocyjne

Zatem, jeśli potrzebny nam jest duży nakład np. czasopisma i nie spieszy nam się z realizacją, najlepiej skorzystać z technologii druku offsetowego. Jeśli potrzebujemy wydruku wizytówek czy dokumentów, najlepiej skorzystać z technologii druku cyfrowego.

Artykuł powstał przy współpracy z
jkb print logo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *