mixed-berries-1470226_960_720

Pyszne ciasta z kremem i bez pieczenia

Każdy z nas lubi słodycze. Czy to batonik, czy może pyszny kawałek ciasta do kawy jest najlepszym sposobem na poprawę humoru. Najlepiej smakują, jak samemu się je upiecze. A jaki jest Wasz ulubiony smakołyk? Moje serce i podniebienie skradły ciasta z kremem pieczone przez moją babcię. A co nam będzie potrzebne do upieczenia takiego ciasta z kremem. Zróbmy listę zakupów i biegnijmy do sklepu, żeby naszą rodzinkę oczarować pysznym ciastem. Na naszej liście zakupów na pewno muszą się znaleźć jajka, budyń czekoladowy, cukier kryształ, cukier waniliowy, mąka czy proszek do pieczenia. A do przygotowania kremu będzie nam potrzebna kostka masła, budyń waniliowy, mleko, śmietana, polewa czekoladowa, cukier waniliowy, słoiczek kwaśnego dżemu. Teraz możemy już przystąpić do pieczenia naszego pysznego ciasta. A jak go zrobić? Zacznijmy od ubicia białek z cukrem. Następnie dodajmy żółtka, cukier waniliowy i sproszkowane budynie oraz zmieszajmy mąkę z proszkiem. Natłuśćmy blaszkę i ciasto pieczmy w temperaturze 180 stopni około pół godziny. Później ciasto musi się przestudzić i podzielmy je na trzy części.
Teraz przyszedł czas na przygotowanie pysznego kremu. Ugotujmy budyń z mlekiem z dodatkiem cukru waniliowego. Cukier puder utrzyjmy z margaryną, a także dodajmy łyżkę ostudzonego budyniu oraz śmietanę i mleko w proszku.
Na pierwszy blat ciasta kładziemy dżem oraz krem, później jest kolejny blat ciasta na który kładziemy resztkę kremu, która nam została i na to ostatni poziom ciasta. Na samą górę kładziemy polewę i schładzamy. Ciasto jest pyszne i na pewno będzie smakowało wszystkim domownikom.
Jest jeszcze inny sposób, dużo szybszy, wprost idealny dla osób, które nie lubią się przemęczać. Doskonałą opcją będą ciasta bez pieczenia, czyli nie wymagające piekarnika, przy okazji oszczędzimy sporo prądu.
Na rynku znajdziemy wiele produktów, które nam pomogą w przygotowaniu takich ciast, na przykład herbatniki. Wystarczy zrobić pyszny krem i słodycz gotowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *