restauracja włoska Kraków

Najlepsze dania dla włoskiej restauracji

Każdego roku w Polsce otwieranych jest kilkaset nowych działalności gospodarczych, spory odsetek z nich stanowią lokale gastronomiczne. Jeżeli twoim marzeniem jest własne restauracja włoska przede wszystkim musisz pamiętać, aby w menu znalazły się sztandarowe dania kuchni tego pięknego kraju. Istotne jest, aby w naszej karcie znalazła się pizza, jest to w końcu najważniejsza potrawa Włoch. W tym celu warto zainwestować w piec opalany drewnem, jednak nie wszędzie można, ze względów bezpieczeństwa, go wykorzystać. Kluczowym składnikiem włoskiego placka jest ser, warto, aby była to prawdziwa mozzarella, a nie produkt seropodobny. Dużą wagę należy również przykładać do pomidorowego sosu, warto sporządzać go samodzielnie, najlepiej z prawdziwych, włoskich pomidorów z puszki.
Następna kategorią, o której musi pamiętać każda restauracja włoska, są makarony. Te tradycyjne powinny być wyrabiane z jajkiem, wówczas ich konsystencja jest znacznie lepsza. W zależności od regionu Włoch, inne rodzaje past dominują, wart czerpać z wielu inspiracji. Osoby niedbające o dietę chętnie wybierają Carbonarę, czyli pastę na bazie śmietany z jajkiem, boczkiem i natką pietruszki. Warto w menu uwzględnić Bolognese, które cieszy się ogromna popularnością, głównie wśród dzieci. Młodsze osoby uwielbiają również pesto bazyliowe, jest to bardzo zdrowa pasta, warto wykonywać ją samodzielnie zamiast kupować gotowe pesto w słoikach.
Risotto jest kolejnym daniem chętnie spożywanym na półwyspie Apenińskim. Jest to danie ze specjalnej odmiany ryżu oraz sezonowych warzyw a także mięs. Szanowana restauracja włoska powinna mieć risotto w swojej ofercie. Należy pamiętać także o deserach, włosi są wielkimi smakoszami.

Zobacz też: Restauracja włoska Kraków | DaPietro.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *