7646268440_193fc3a70d_k

Paliwa

W obecnym świecie paliwa pełnią bardzo istotną rolę. Do nich można zaliczyć: biopaliwo, gaz ziemny czy też olej opałowy.
Biopaliwo jest paliwem, które uzyskuje się za pomocą przetworzenia biomasy. Można wyróżnić kilka rodzai biopaliw: stałe, płynne lub gazowe. Można je podzielić także na: pierwszej generacji (czyli konwencjonalne), drugiej generacji (są ulepszone) oraz trzeciej generacji. Najbardziej wydajna jest produkcja biopaliwa z glonów. Z powodu zmniejszającej się liczby paliw kopalnianych znaczenie biomasy będzie stopniowo wzrastać. W Polsce działają liczni dostawcy biopaliw. Ich produkty różnią się wieloma cechami np. rodzajem, jakością czy ceną. Najważniejsze jest połączenie wydajności z ceną.
Gaz ziemny jest paliwem kopalnianym pochodzenia organicznego. Czasami określa się go też mianem błękitnego paliwa. W zdecydowanej większości składa się on z metanu (ponad 90 % zawartości), zaś pozostałe składniki gazu ziemnego zależą od miejsca wydobycia. W czystej postaci nie posiada on zapachu, jednak celowo dodaje się do niego składników powodujących brzydki zapach przed umieszczeniem w sieci gazowej, aby mogła być łatwo wykryta jego obecność w powietrzu. Liderem pod względem wydobycia gazu ziemnego jest Rosja.

W Polsce nie ma wielu źródeł gazu ziemnego (najwięcej jest na Podkarpaciu), co powoduje konieczność sprowadzania go z zagranicy. W Polsce działa kilku dostawców gazu ziemnego, którzy różnią się między sobą ceną. Główny dostawca gazu ziemnego w Polsce to Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (w skrócie PGNiG). Jednak w naszym kraju działa coraz więcej firm, który starają się z nimi konkurować.
Olej opałowy jest paliwem, które powstaje podczas rafinacji ropy naftowej. Z powodu zawartości siarki wyróżnia się lekki i ciężki olej opałowe, zaś z uwagi na gęstość wyróżnia się lekki, średni oraz ciężki olej opałowy. Olej opałowy lekki jest przede wszystkim stosowany w przydomowych kotłowniach, ale wykorzystują go także małe i średnie zakłady przemysłowe. Olej opałowy średni oraz ciężki wykorzystują instalacje przemysłowe oraz elektrociepłownie. Dostawcy oleju opałowego stanowią w Polsce dość dużą grupę. Istnieją specjalne porównywarki cen, dzięki którym można wybrać najkorzystniejszą ofertę pod względem cenowym oraz jakościowym.

więcej na: http://onico.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *