wdqdqwdwq

Automatyzacja procesu produkcji

Nie da się ukryć, że niemal każda fabryka produkująca dziś znaczne ilości towarów musi być w pełni zautomatyzowana i skomputeryzowana. Wymaga tego rynek, ponieważ istnieje na nim wiele konkurencyjnych przedsiębiorstw, które spowodowałyby szybki upadek tego, które nie zdążyło się dostosować do dzisiejszych standardów produkcji.

Nie ukrywajmy, że ważne jest tutaj również stosowanie maszyn i części do nich najwyżej jakości, jak na przykład produkowanych przez firmę Girard, aby zapewnić sobie możliwie największą bezawaryjność pracy urządzeń fabrycznych. Kolejna sprawa to konserwacja sprzętu. To że wszystko jest zautomatyzowane i skomputeryzowane nie oznacza wcale, że rola człowieka jest sprowadzona do minimum. Wciąż potrzebne jest chociażby wymienianie oleju smarującego w maszynach, ponieważ przekładnia ślimakowa stosowana w sporej części z nich wymaga nieustannego smarowania. Inaczej zatarłaby się, powodując awarię maszyny i przestój w pracy całego zakładu. Na to żadne przedsiębiorstwo nie może sobie dzisiaj pozwolić.

Kolejna sprawa to stosowanie odpowiednich programów komputerowych do obsługi hali produkcyjnej, a także urządzeń wykonawczych. Weźmy na przykład maszynę, która przygotowuje gotowe profile metalowe. Wykorzystana jest w niej prowadnica liniowa, która umożliwia precyzyjne ustawienie piły tnącej tak, aby otrzymać stosowny kształt metalu. Dopiero później półprodukt jest transportowany do urządzenia spawającego, które ostatecznie wytwarza nam pożądany element metalowy w formie na przykład teownika.

Nie zapominajmy o roli człowieka, jak tego kto musi doglądać pracy wszystkich maszyn, ale także komputerów. Jeśli oprogramowanie zawiedzie, pojawi się jakiś błąd, bądź uszkodzi się elektronika sterująca, to cała hala produkcyjna staje. Generuje to oczywiście ogromne straty dla firmy, na które nie można sobie pozwolić. Inaczej szybko doszłoby do utraty płynności finansowej, spowodowanej odpływem klientów z którymi fabryka ma podpisane umowy na dostarczanie gotowych produktów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *