Bajo el Asfalto hay

Asfalt – by jeździło się lepiej

Podczas jazdy samochodem bardzo dbamy o to, by nie uszkodzić swojego auta nie tylko poprzez stłuczkę, ale też poprzez jeżdżenie po drogach nieutwardzonych. Tych w Polsce na szczęście jest już coraz mniej – nawet w niewielkich miejscowościach drogi utwardza się asfaltem.

Niestety, jakość tego asfaltu często pozostawia wiele do życzenia. Przede wszystkim, gdy asfalt jest nieodpowiednio położony, szybko robią się w nim wyrwy i nierówności. Może dochodzić również do pękania jego powierzchni na skutek mrozów i zatrzymywania się drobinek wody wewnątrz asfaltu, a następnie ich zamarzanie. Jest to skutkiem doboru nieodpowiedniego rodzaju nawierzchni do drogi, na której asfalt ma zostać położony.

Dobry dystrybutor asfaltu drogowego zadba o to, by mógł on spełnić wszystkie kryteria drogi, na której ma być położony. Ostatnio spora popularnością cieszy się asfalt modyfikowany. Tajemnica jego sukcesu tkwi w składzie chemicznym asfaltu. Jest to asfalt twardy z mieszanką różnych polimerów oraz kauczuku. Nadaje to asfaltowi odpowiedniej twardości, a jednocześnie elastyczności.

To sprawia, że łatwo się go kładzie i wyrównuje, co nie pozostaje bez znaczenia – bo dobrze położony i wyrównany asfalt oznaczać będzie dla nas również wygodniejsza jazdę. Bezpieczeństwo na drodze jest czynnikiem bardzo istotnym i w dużej mierze zależy również od jakości asfaltu. Gdy jest on nierówny czy popękany – wówczas możemy łatwo uszkodzić swoje podwozie wpadając w taką dziurę z dużą prędkością. Możemy też złapać poślizg, gdy wpadniemy w koleinę lub na nierówną drogę.

W przypadku szybkiej jazdy autem w trudnych warunkach, na przykład przy deszczu lub na mrozie, takie detale jak jakość asfaltu czy jego równa powierzchnia maja spore znaczenie. Dlatego dostawcy produktów asfaltowych są zawsze dokładnie prześwietlani, zanim uda się im dostarczyć asfalt na budowę krajowej autostrady. Jest to zawsze ogromna inwestycja, która musi wiązać się z wyborem najlepszego dostawcy asfaltu, by autostrada lub droga krajowa była naprawdę dobrą inwestycją.

W tym przypadku liczy się przede wszystkim trwałość asfaltu, jego doskonała przyczepność oraz jak najmniejsza podatność na uszkodzenia mechaniczne i wpływ czynników atmosferycznych. To kwestie, które w znaczący sposób rozstrzygają o tym, kto będzie dostarczał asfalt do budowy dróg krajowych.

więcej na: http://www.onico-bitumen.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *