restaurant-1820333_960_720

Sztuka przyrządzania mięsa

Mięso, jest wszechobecne w naszej kuchni. Jednak wbrew pozorom sztuka przygotowywania mięs, wymaga wprawy i cierpliwości.

Zacznijmy od noży, najpowszechniej wykorzystywane są noże wykonane ze stali nierdzewnej, są stosunkowo niedrogie i trwałe. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że metale- takie jak nikiel, mogą wchodzić w reakcje z żywnością. Alternatywą może być nóż ceramiczny, którego ostrze wykonywane jest z dwutlenku cyrkonu. Cechuje go niesamowita ostrość, co ważniejsze ostrze noża ceramicznego nie wchodzi w reakcje z krojoną żywnością, nie rdzewieje i praktycznie nie wymaga ostrzenia. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z takich noży, pamiętajmy, że za niebywałą ostrością idzie także kruchość, nóż ceramiczny nie może być wykorzystywany do krojenia np. kości.

Kluczem do sukcesu każdej mięsnej potrawy jest jej doprawienie, w tym celu warto skomponować indywidualną kompozycję przypraw. Na rynku dostępne są moździerze i młynki do przypraw, dzięki którym z łatwością stworzymy wyjątkową mieszankę smakową.

knife-block-1897410_960_720Dla fanów intensywnych i wyrafinowanych dań, ciekawym urządzeniem okaże się siekacz do mięsa, zwany też nakłuwaczem. Wygodny w obsłudze, dzięki sprawnemu mechanizmowi oraz gromadzie ostrzy, pozwala na rozbicie mięsa bez użycia nadmiaru siły. Siekacz do mięsa ułatwi też równomierne rozprowadzenie ulubionych przypraw, które bez problemu dostają się w głąb mięsa.

Niezbędnymi elementami by stworzyć idealną potrawę mięsną, są patelnie i brytfanny. Aktualnie co raz modniejsze stają się te z powłoką ceramiczną, którą cechują higieniczność i brak wpływu na przygotowywaną żywność.

Wybierając akcesoria kuchenne, należy mieć na uwadze fakt, że nie wszystkie okazje zakupowe są w rzeczywistości okazjami. Warto sprawdzić opinie o producencie i produkcie aby wybrać optymalny produkt w atrakcyjnej cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *