backlit-1870004_1280

Słońce na twarzy

Po długiej i ponurej zwykle zimie, każdy jest stęskniony promieni słonecznych. Kto nie czeka na dłuższe dni? Kto nie wystawia ku słońcu twarzy, gdy błyśnie zza chmur? Chyba każdy…Kłopot właśnie jest z tą twarzą, bo słońce nie bardzo lubi. Skóra na twarzy jest cienka. Łatwo zatem ulega wysuszeniu, szybko się opala.

Promieniowanie UVA i UVB nie wpływa korzystnie na procesy w niej zachodzące (powoduje starzenie się i poparzenie naskórka). Szczególnie wrażliwe są okolice oczu. Warto więc o nią zadbać nie tylko w czasie opalania, ale także wcześniej – przygotować ją do ekspozycji na słońcu, oraz po opalaniu – ulżyć jej poprzez nawilżanie. Przygotowanie do opalania – skóra powinna być odświeżona i nawilżona.

Dostarczenie jej odpowiedniej ilości wody, nie spowoduje jej wysuszenia. Twarz należy posmarować kremem i musi to być bezwzględnie krem z wysokim filtrem. Okazji do opalania będzie w ciągu wiosny i lata dużo, twarz nie musi po pierwszym opalaniu przypominać apacza czy być w kolorze mahoniu. Po pierwsze to niemodne – opalenizna rodem z solarium wyszła już z mody, po drugie – niezdrowe – czerwona lub mocno brązowa twarz wygląda staro i poziom jej wysuszenia jest bardzo wysoki. Krem z filtrem do twarzy należy, oprócz wysokiej ochrony, dobrać do odpowiedniego rodzaju skóry. Inny krem zastosują nastolatki z cerą trądzikową, inny krem posiadacze delikatnej i jasnej skóry, inny posiadacze ciemniejszej karnacji. Jeszcze inny będzie krem z filtrem dla dzieci.

g976d

Niemowlęta oraz dzieci mają skórę, która nie wykształciła jeszcze swoich wszystkich podstawowych funkcji, dlatego wymaga szczególnej ochrony. Lekarze apelują nawet o to, by dzieci do lat 3 nie były narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Krem dla dzieci powinien, oprócz wysokiej ochrony, być wodoodporny i fotostabilny (składniki nie ulegną rozkładowi pod wpływem promieniowania i będą tworzyć skuteczny film ochronny). A gdy ma przyjemny zapach i kolor, łatwiej będzie go maluchowi zaaplikować. Czy dorosły, czy nie – słońce należy dawkować po troszeczku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *