kosocicka_08-2015_40

Jakie materiały do budowy

Gdy decydujemy się na budowę swojego własnego wymarzonego domu za miastem, musimy zrobić projekt. To oczywiste. Musimy również znaleźć finansowanie na budowę jeśli nie mamy własnych środków. Musimy już myśleć o tym na etapie projektu. Ponieważ projekt to nie tylko wygląd i układ pokoi, ale też materiały, jakie będą niezbędne do budowy, a one już wpływają na koszt. Pierwszym elementem są fundamenty. Z nimi jednak nie ma większego problemu i nie są też dużym kosztem. Później przychodzi kolej na ściany. Mamy do wyboru dwa typy domu. Jednym jest kanadyjski drewniany, drugi to klasyczny dla naszego kraju murowany. Idąc standardową ścieżką będą nam potrzebne cegły, lub też inny bardziej alternatywny materiał. Takim materiałem może być pustak ceramiczny.

Ma on inne parametry niż cegła i również inną cenę. Dlatego tak ważne jest myślenie o nim już na etapie projektu. Pustaki będą również potrzebne przy robieniu stropu jeśli planujemy budynek piętrowy. Jeśli nie, wystarczy nam drewniany strop a nad nim dach. Mając już stan surowy gotowy, pora zakładać okna i zająć się wykończeniem wewnątrz. To najcięższy i najbardziej kosztowny etap naszej inwestycji. Musimy uzbroić się tutaj w cierpliwość, gdyż efektów wewnątrz nie widać tak szybko jak przy stawianiu murów. Co pochłania najwięcej kosztów? Jest to ogrzewanie, zwłaszcza kiedy decydujemy się na ogrzewanie podłogowe. Kupno pieca lub budowa kominka z płaszczem wodnym też jest dużym kosztem.

Kolejny drogi element to ściana i posadzka, zwłaszcza wtedy kiedy zdecydujemy się na położenie kafelków. Łatwo można wywnioskować z tego, że łazienka z kafelkami, prysznic, umywalka, toaleta, pochłonie lwią cześć środków. Podobnie jak i kuchni, gdzie niezbędne są szafki, zlew, kuchenka, lodówka i zmywarka. Sprzęt AGD dobrej klasy niestety kosztuje. Gdy już uda nam się wykończyć wnętrze do stanu gotowego do zamieszkania. Dla zwiedzenia dzieła można wykończyć też elewację. Dobrym rozwiązaniem są elewacje z cegły. Nie jest to co prawda najtańsze rozwiązanie, cegły elewacyjne niestety kosztują, ale za to gwarantują najlepszy efekt wizualny.

Całe szczęście koszt elewacji możemy przełożyć na późniejszy okres, bo nie jest ona nam potrzebna aby móc zamieszkać w naszym nowym domu. Ta elewacja musi być jednak uwzględniona już przy tworzeniu projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *