leczenie-pijawkami-czyli-medycyna-niekonwencjonalna

Leczenie pijawkami, czyli medycyna niekonwencjonalna

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się wszystko co naturalne, w tym metody lecznicze. Z tego powodu wielu pacjentów decyduje się na akupunkturę, bioenergoterapię lub zabiegi z pijawkami, czyli hirudoterapię. Ta ostatnia metoda stosunkowo niedawno została dokładnie przebadana. Określono także standardy, zgodnie z którymi należy przeprowadzać tego typu zabiegi.

 

Co leczy się pijawkami?


Zgodnie z najnowszymi badaniami hirudoterapia jest bardzo pomocna w przypadku licznych schorzeń, choć wciąż największą popularnością cieszy się w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak miażdżyca, zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi lub zaburzenia krążenia, w tym żylaki kończyn dolnych. Okazuje się, że leczenie pijawkami można także zastosować w przypadku różnych zakażeń, stanów zapalnych, problemów dermatologicznych i przy chorobach układu ruchu takich jak reumatoidalne zapalenie stawów. Co ciekawe, hirudoterapia pomaga również w przypadku zaburzeń nastroju, na przykład przy depresji.

 

Jak wygląda zabieg?

Jeżeli pacjent posiada określoną diagnozę, może udać się na konsultację do hirudoterapeuty, który określi między innymi, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Jeśli nie występuje ryzyko, zostanie przeprowadzony zabieg. Polega on na stawianiu pijawek w określonych miejscach ciała, w zależności od schorzenia. Następnie organizmy wgryzają się w skórę i pobierają krew pacjenta przez około godzinę. Po tym czasie pierścienice są zdejmowane i niszczone, ponieważ każdą pijawkę można wykorzystać tylko raz z uwagi na bezpieczeństwo pacjentów. Dodatkowo są to organizmy hodowane w laboratoriach, w sterylnych warunkach. Dzięki temu nie ma ryzyka zarażenia pacjenta podczas zabiegu.

 

Przeciwwskazania

Hirudoterapia nie jest zalecana w przypadku osób, które cierpią na zaburzenia krzepliwości krwi, takie jak hemofilia lub małopłytkowość, ponieważ po zabiegu może wystąpić krwawienie. Zabiegów z pijawkami nie wykonuje się też u osób cierpiących na AIDS i inne choroby związane z układem immunologicznym, a także w przypadku niektórych nowotworów, problemów z wątrobą czy silnych zaburzeń psychicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *