white-grape-1662598_960_720

Białe wino półwytrawne – jak serwować?

Każdy posiłek spożywany w gronie najbliższych osób powinien być celebrowany. Wspólnie spędzane chwile nie tylko kształtują, ale i wzmacniają więzi rodzinne. Przygotowując posiłek i podając go na stół, warto pamiętać o dodatkach, które podkreślają uroczystość danej chwili lub jej charakter.


Nieocenionym dodatkiem do każdego obiadu czy kolacji (a tym bardziej o wykwintnym czy świątecznym charakterze), pozostaje wino. Jego różnorodne kolory dostosowane są nie tylko do rodzaju potraw, ale i preferencji gości czy upodobań.

grapes-276070_960_720Jakie wino najczęściej króluje na stołach? To białe wino. Dodaje elegancji i pasuje do większości potraw podawanych na polskich stołach. Białe wino półwytrawne idealnie pasuje do ryb, drobiu, białego mięsa, owoców morza, a nawet sałatek czy przekąsek podawanych na zimno. Doskonale pobudza apetyt, dlatego może służyć w postaci aperitifu.

Białe półwytrawne wino powinno być podawane w wyższych, smukłych kieliszkach. Idealnie, by temperatura trunku mieściła się pomiędzy 8 a 10 stopni C.

Białe wina półwytrawne nadają każdemu spotkaniu rodzinnemu czy towarzyskiemu niesamowitego wymiaru. Są eleganckim dodatkiem, zwiększającym atrakcyjność i wagę spotkania. Stanowią podkreślenie tworzenia jedynej w swoim rodzaju wspólnoty. Sprawiają, że życie pełniejsze jest przyjemności i chwil wartych świętowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *