motocykl turystyczny

Wybór motocykla turystycznego i odzieży motocyklowe

Wraz z rozpoczęciem sezonu letniego, coraz więcej osób zastanawia się jaki motocykl turystyczny kupić? Niektórym marzą się voyage po nieznanych terenach z wiatrem we włosach. Posiadanie motoru turystycznego to świetna przygoda i dobry pomysł, np. dla par czy małżeństw, które będą mogły podróżować w ten nietuzinkowy sposób.

Dobry motor musi skutecznie poruszać się po różnego rodzaju powierzchniach, zarówno miękkich, jak i twardych, bowiem nigdy nie wiemy na jakie podłoże natrafimy w trasie. Warto przez zakupem zastanowić się nad stopniem eksploatacji pojazdu, pomyśleć sobie jakie trasy głównie będą obierane. Oczywiście zawsze najlepiej zaopatrzyć się w motor nowy, który z pewnością będzie wymagał mniej napraw i dłużej pozostanie sprawny. Jeśli zatem dysponujemy gotówką to warto poczynić taką inwestycję. Jednak doświadczenie podpowiada, że jednak większość kierowców nie może pozwolić sobie na taki luksus i muszą zdecydować się na motor używany. Warto wówczas kupić przynajmniej taki, który posiadał wyłącznie jednego właściciela. Warto wiedzieć, że istnieje wiele modeli motorów, np. europejskie, japońskie czy kanadyjskie. Cechuje je nieco inny sposób wykonania, dlatego też warto zorientować się w ewentualnych cenach części zastępczych, aby w razie potrzeby nie przepłacać. Nie należy też przeoczyć takich kwestii jak choćby koszty serwisowania oraz częstotliwość wymiany oleju. Najlepiej podpytać zaufanego mechanika o awaryjność poszczególnych maszyn, szczególnie gdy planujemy dalekie podróże.

Motor powinien być dostosowany do jego użytkownika. Osoby o delikatnej budowie ciała, które nie cechuje duża siła fizyczna, powinny zrezygnować z dużych, bardzo ciężkich maszyn. Będą one po prostu bardzo niewygodne w użytkowaniu i mogą sprawiać problemy w ich utrzymaniu. Dla początkujących zalecane są mniejsze pojemności silnika, warto wskazać tu takie motory jak, np. Kawasaki GPZ500, Suzuki GS500, Suzuki DR350 czy też Yamaha XJ600, a dopiero z czasem, wraz z nabywaniem doświadczenia można sięgać po motory charakteryzujące się dużą mocą. Firmy, na które warto zwrócić uwagę to zarówno te, które zajmują się produkcją motocykli i samochodów – Honda, BMV, Suzuki, jak i te specjalizujące się w produkcji motorów – Ducati, Yamaha, Kawasaki, Jawa, MZ czy Triumph.

odzież motocyklowa

Oczywiście kolejna ważna kwestia to odzież motocyklowa. Niezaprzeczalnie, dla własnego poczucia bezpieczeństwa należy zaopatrzyć się w kombinezon. Można decydować się na skórzane warianty, które charakteryzuje większa odporność niż kombinezony tekstylne. Z kolei w przypadku kombinezonów z materiału, komfort podróżowania, szczególnie długodystansowego jest niezaprzeczalnie większy. Są one zazwyczaj wodoodporne i doskonale osłaniają od wiatru. Podstawę stanowi oczywiście kask – o względach bezpieczeństwa chyba nie trzeba wspominać, ale jego użyteczność wykracza poza to, mianowicie poprawia także komfort jazdy przy dużych prędkościach. Kask musi być odpowiednio dopasowany, a jednocześnie nie może uwierać i powodować dyskomfortu. Zawsze można zaczerpnąć porady sprzedawców, którzy są dobrze przeszkoleni w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *